spining - rezervace
Nacházíte se: FITPEOPLE > Pilates >

Co je Pilatesova metoda

Co je Pilatesova metoda

Metoda Pilates je cvičení, kde tělo a duše jsou jeden celek. Vytvořil je Joseph H. Pilates (1880 - 1967) a zajímavé určitě je,že bylo velmi populární u tanečníků již od čtyřicátých let. Nyní se okruh "uživatelů" rozšířil nejen o zpěváky, fyzioterapeutya rehabilitační pracovníky, ale v poslední době se díky propagaci rozšířila i v oblasti fitness po celém světě.

Je vhodná pro každý věk dětmi počínaje. Je to metoda tvarování těla na základě spolupráce těla a mysli.

Je to program složený ze série přibližně 500 navržených činností vykonávanných na podložce nebo jiném aparátu. Ačkoli Metoda Pilates byla rozvinuta především pro tanečníky a atlety před více než 100 lety, stala se nejpopulárnější cvičební metodou 90. let. Je směsí východní a západní filozofie duševního a fyzického předurčení. Metoda je zaměřena k zvýšení ohebnosti, k řízení tělesného uvědomění, správnému dýchání, redukci stresů, zvýšení spánkové činnosti. Výsledkem je silné ohebné tělo, s prodlouženými svaly a harmonická osobnost.
Metoda Pilates věří, že díky zpevnění jádra těla, celé tělo bude vyvážené a formované.
Všechny Pilates pohyby vycházejí z břišních svalů a svalů spodních zad. Jsou vymyšleny tak, aby pracovaly menší svaly, které napomáhají větším svalům a zároveň danou svalovou oblast protáhly. Přestože se jedná o low-impact cvičení, jde o cvičení velmi intenzivní. Cvičí se na zemi nebo s pomocí zvláštních konstrukcí, které vypadají jako kombinace žebříků a hrazdy s pojízdnými deskami na nich. Pilates je ideální pro všechny, staré či mladé, pro lidi v kondici i bez, stejně tak pro ty s chronickými bolestmi, po úrazu nebo s astma.
Cvičit by se mělo optimálně 2x – 3x týdně. Literatura říká, že při tomtocvičení se budete cítit rozdílně po 10 cvičení, po 20 cvičení si sám všimnete změn, a po 30-ti týdnech si všimnou změny i jiní.
Mnohé lékařské prohlídky ve světě doporučují metodu Pilates jako pokračovaní rehabilitace pacientů.
Základním prvkem této metody je uvědomění si činnosti všech svalů při jakékoliv činnosti. Neznamená to jen zvládnout hodinu cvičení, míru obtížnosti jednotlivých cviků, ale koncentraci těla a duše při každé činnosti. Metoda Pilates Vás nemůže opustit opuštěním cvičící místnosti. Musíte si být stále vědomi co a jak děláte. Kvalita cvičení je vždy důležitější než její kvantita.
Extrifit
edited by n.e.s.p.i. tisk stránky | mapa stránek